David Attenborough természetfilmjei, filmek, sorozatok
David Attenborough filmek, sorozatok
David Attenborough természetfilmjei vitathatatlanul a legjobbak közé tartoznak a világon, mind az ismeretanyagot, mind az információt tekintve. Sokan voltunk, akik évtizedekkel ezelőtt az Élő bolygó című sorozatból ismertük meg behatóan a Föld élővilágát, amelyet számos másik, hasonló kaliberű természetfilm sorozat követett.
David Attenborough élet természetfilm sorozatai
Élet a Földön 1979
Az élet sorozatok Attenborough azon természetfilmjei, amelyek tematikusan a Föld egész élővilágát mutatják be. Az első élet sorozat, amellyel világszerte is elismertséget szerzett, az Élet a Földön volt 1979-ben. Az Élet a Földön epizódjaiban olyan egyedülálló felvételeket mutattak be, amelyeket addig nem láthatott a nézőközönség. A sorozat sikere egy hosszú és eredményes együttműködést hozott a BBC-vel.
David Attenborough természetfilmjei - Az élő bolygó 1984
Több évnyi forgatás után, 1984-ben mutatták be Az élő bolygó című sorozatot, amely hazánkban is nagy sikerrel futott a tévében. Az élő bolygó mára már egy klasszikussá vált természetfilm sorozat, amely a Föld felszíne és növénytakarója alapján mutatta be a bolygó természeti világát.
Az élet megpróbáltatásai 1990
1990-re készült el Az élet megpróbáltatásai, amely az állatok viselkedését mutatta be különböző életszakaszokban és élethelyzetekben. E sorozat forgatásakor már szomorúan tapasztalta, hogy Malajziában milyen óriási mértékben kiirtották a dzsungeleket, a hasznot hozó pálmaültetvények miatt.
![]() |
Az élet megpróbáltatásai sorozat |
További David Attenborough természetfilmek az élet sorozatokban
Az 1993-as Élet a fagyban, az Antarktisz életét mutatta be. Két év múlva ezt követte A növények magánélete, amely már a növényvilágra koncentrált. Ebben a sorozatban számos érdekes felvételt láthattunk a növények növekedéséről felgyorsítva, és a növényi élet alig ismert aspektusaiba láthattunk bele.
Ezek után következtek a különböző állattörzseket és osztályokat bemutató sorozatok. 1998-ban A madarak életét ismerhettük meg, 2002-ben Az emlősök életét, 2005-ben pedig a gerinctelen állatokat figyelhettük meg az aljnövényzetben. 2008-ban az Élet hidegvérrel című sorozattal a hüllők és kétéltűek életének ismertetése is elkészült, és ezzel teljessé vált a földi evolúció bemutatása. 2010-ben Az élet keletkezése című sorozat már a földi élet keletkezéséig tér vissza, és Attenborough ezt is az élet sorozatokhoz tartozónak tekintette.
David Attenborough természetfilmjei
1987-ben
a Földközi-tenger környezetével foglalkozó Az
első édenkert ötvözte a
tudományos, ismeretterjesztő és dokumentumfilmek
jellegzetességeit.
Bolygónk a Föld természetfilm sorozat 2006
David Attenborough természetfilmjei közül, a négy évig forgatott, 2006-ban bemutatott Bolygónk a Föld hasonlított leginkább Az élő bolygóra, de a technika segítségének köszönhetően látványban felülmúlta. Most is emlékszem rá, amikor az első részt bemutatták a magyar tévében, vasárnap estefelé. Meghipnotizáltan néztem végig – különösen az tetszett ahogyan a hatalmas fehér cápa kiugrott a vízből Dél-Afrika partjainál – és akkor már tudtam, hogy videóra kell rögzítenem a sorozatot.A Bolygónk a Föld minden egyes része egy különleges élmény volt és máshol nem látható, sokszor szenzációs felvételeket mutatott. A jegesmedve útja az óceánon át, vagy például a sivatagon átkelő elefántok drámai történetének bemutatása, feledhetetlennek bizonyult. Hasonló élményt könyvben a Fogakkal és karmokkal okozott két évtizeddel előbb.
David Attenborough természetfilmjei – Az élet 2009
A 2009-ben bemutatott, Az élet című sorozathoz ismét több évig készültek a felvételek az összes kontinensen. Ebben a természetfilm sorozatban ismét bemutatásra kerültek az állatok az emlősöktől a rovarokig, de a növényekkel is foglalkoztak. Számos új technológiát is kipróbáltak és különleges kamerafelvételeket alkalmaztak, mindezeket megtekinthetjük a filmek utáni készítési titkokban. Az mindenesetre biztos, hogy Az élet elkápráztatja a szemet és lerögzíti a figyelmet.
Az Emmy díjas A fagy birodalma 2011
A 2011-es A fagy birodalma című sorozatot ismét hamar láthattuk a Magyar Televízió műsorai között. Ezek a filmek az északi és a déli sarkvidék világát mutatták be, északon a tajgáig, délen pedig az óceáni szigetek világáig a sarkoktól. A 2009-10-ben forgatott sorozat a David Attenborough filmektől már megszokottan legendás felvételekkel rukkolt elő, és az amerikai vetítéskor 4 Emmy díjat is kapott.
![]() |
A fagy birodalma - csodálatos jelenetek |
Egyéb Attenborough természetfilmek
A 2012-es A növények birodalma című, háromrészes sorozatot a London közeli Királyi Botanikus Kertben forgatták 3D-ben. A Galápagos, amely még abban az évben elkészült és 2013 januárjában mutatták be, szintén 3D-ben készült.
Utána következett az Afrikát bemutató sorozat, amely a régi nagy sorozatok látványvilágát és minőségét idézi. Afrika öt nagy tájegysége mellett a kisebb állati drámák sem maradnak el, és több helyszín régebbi sorozatok környezeteire emlékeztet. 2014-ben az Utazás az életen át (Life Story), az állatok életét a születéstől mutatja be, de olyan oldalakról, ahogy sehol másutt nem pillanthattuk meg. Utóbbiban egészen különleges jelenetek is vannak.
A Bolygónk a Föld és A kék bolygó 2. évadai, Hét világ, egy bolygó
Ugyanezen évben Attenborough természetfilmezésben töltött 60 évéről is készült egy három részes dokumentum film, amelyben sok film készítésének titkaiba is belepillanthatunk. 2016 novemberében mutatták be először a Bolygónk a Föld II című új sorozatot, tíz évvel az első után. Itt Attenborough már túl a 90-enedik életévén konferálja a természetfilmet, amely kétségkívül lélegzetelállítóra sikeredett.
2017-re elkészült A kék bolygó 2. évada. A 2001-es sorozat 7 részes "utódját" - amelynek a legnagyobb filmzeneszerzők egyike, Hans Zimmer szerezte a zenéjét - egyszerre mutatták be Ázsiában és Európában. A kék bolygó 2. több előző természetfilmjéhez hasonlóan 4 éven át készült a Föld óceánjaiban.
Több értékes ismeretterjesztő sorozatban részt vett mint előadó, vagy narrátor. Ilyenek a Puerto Rico – A varázslatos sziget (2017), az Attenborough és a vízisárkány, illetve a Dinasztiák (2018), melyben 5 veszélyeztetett állatfajól van szó.
Egy élet a bolygónkon film 2020
Ez a film az azonos című könyv alapján készült. Benne Attenborough megosztja aggodalmát a Föld jövője iránt, egyben felvázolja a lehetséges megoldásokat. Az emberiség jelenlegi gazdasága olyan mértékű negatív és romboló hatást fejt ki a bolygó élővilágára, amely drasztikus jövőnk szempontjából, és ennek jeleit már most tapasztaljuk. Ha nem változtatunk, ez egyre rosszabb lesz.
Az Egy élet a bolygónkon című David Attenborough film egyenesen felhívja az emberiség figyelmét a veszélyre, ami kikerülhetetlen, ha tovább haladunk ezen az úton. A reményteli megoldások alkalmazása kulcsfontosságú. Szerencsére a film nagyon pozitív fogadtatásra lelt a szakma és a közönség köreiben is.
További David Attenborough filmek 2020-as évek
A tökéletes bolygó 2020-ból ismét a világ minden részéről mutat lenyűgöző felvételeket, és utal a környezetvédelmi problémákra. A Kihalás – A tények szintén a klímaváltozás problémáit taglalja. Az élet színei című 2021-es sorozatban egy minisorozat, mely a színek állat és növényvilágbeli szerepét mutatja be.
A
Szerelmi játékok (2021) 5
részes sorozata a különféle állatfajok párzási szokásait
mutatja be. Ezek meghökkentő, csoda szép, vagy éppen mulatságos
felvételek, de minden szempontból különleges alkotások. A
Bolygónk jövőjének tudománya
(2021) a Föld biodiverzitásával foglalkozik. Az Amikor a Föld megváltozott (2021), a világjárvány idején mutatja be a bolygó élővilágát.
Az 5 részes Zöld bolygó (2021) a növényvilággal foglalkozik. Itt egészen új kameratechnikákat alkalmaztak, és olyan szemszögből láthatjuk a növények fejlődését, életét, állatokkal való kapcsolatát, mint még soha. A 2022 elején bemutatott a Zöld bolygó a kritikusok nagy elismerését is kivívta, s ismét felhívta a figyelmet a túrázós kalandok mellett a klímaváltozás veszélyeire.
Az Attenborough és a mamut temető (2021) című dokumentumfilmben ismét visszatért egyik régi kedvencéhez, az őslények utáni kutatás témájához. A Dinoszauruszok: Az utolsó nap David Attenborough-val szintén ebből az évből, hasonló téma, amit 2022-ben követett a Prehisztorikus bolygó.
A 2022-ben bemutatott A dal ereje alkotásban az állatok legérdekesebb hangjait, énekét élvezhetjük. A Dinasztiák -nak elkészült a második évada, amely a pumával, az elefánttal, a gepárddal és a hiénával foglalkozik. A fagy birodalma sorozatból szintén új évad készült 6 epizóddal, melyet először 2022-ben mutattak be a BBC -n.
A David Attenborough filmek hazaérkezett a Vad szigetek sorozattal, hiszen a tudós hazája, Nagy Britannia szigeteinek élővilágával foglalkozik. Ezt 2023-ra időzítették, csakúgy mint a a Bolygónk, a Föld III. évadát új epizódokkal. De ide kapcsolódik a Kék bolygó 3. évada is.
Élet sorozatok
Élet a Földön 1979
Az élő bolygó 1984
Az élet megpróbáltatásai 1990
Élet a fagyban 1993
A növények magánélete 1995
A madarak élete 1998
Az emlősök élete 2002
Élet a növények között – A gerinctelenek világa 2005
Élet hidegvérrel 2008
Az élet keletkezése 2010
Egyéb David Attenborough természetfilmek és sorozatok lista
Az első édenkert 1987
Elsüllyedt világok, eltűnt életek nyomában 1989
A földkerekség legnagyobb állatparádéja 1999
Látlelet a Földről 2000
A kék bolygó 2001
Bolygónk a Föld 2006
A természet nagy eseményei 2009
Az élet 2009
A fagy birodalma 2011
A növények birodalma 2012
Galápagos 2013
Utazás az életen át 2014
Bolygónk a Föld II 2016
A kék bolygó II 2017
Kihalás - A tények 2020
Ezeken kívül más ismeretterjesztő és dokumentumfilmek készítésénél is részt vett.
Ha tetszett, nyomj egy lájkot, s ha szeretnéd, hogy mások is megismerjék, meg is oszthatod!
A cikk engedély nélküli felhasználása, másolása esetén a szerző jogi fellépéssel élhet!
Nincsenek megjegyzések: